top of page

Business Analyst v ARGO22

Business Analyst, full-time, spíš inhouse, centrum Českých Budějovic

#requirements #business #algorithms #uat #uml

Tahle práce mě nikdy nepřestane bavit. V jednu chvíli jsi v týmu geodetů a pokoušíš se najít nějaký efektivní způsob, jak vypočítat objem ve 3D výkopu. A o pár dní později jsi zase na poradě s odborníky na AML zákony a pomáháš nastavit způsoby, jak zabránit praní špinavých peněz. Každý den něco jiného. Intenzivně.

Pokud uvažuješ o kariérní změně, pokusím se ti hlouběji popsat, jak to u nás v ARGO22 vypadá a proč bys nám měl napsat. Zbytek probereme u nás na kafi, v Čajovým ateliéru nebo u piva v Krajinské 27. Pokud bude gastro otevřené.

Popis pozice a pro koho je vhodná

Na této práci je nejzajímavější, že jsi u klienta jako první. Projekťák Ti oznámí, že je všechno ohledně financí a harmonogramu se zákazníkem dohodnuté a ty můžeš začít tvořit. V několika pár týdnech pak určíš směr, který budou ostatní kolegové následovat. Pokud máš z takové zodpovědnosti respekt, ale zároveň Tě láká, vítej na palubě. Kontakt na mě je na konci inzerátu. Následuje pár minut čtení pro lepší kontext, který je podle mě hodně důležitý. Snažil jsem se jít do detailu.

Jsi ten typ člověka, který přemýšlí nad tím, jak se věci skutečně mají? Když třeba začneš používat nějakou službu zdarma, jako Revolut - zajímá tě z čeho se taková firma uživí? U nás ti můžeme zaručit, že Tví klienti přijdou s podobně inovativními nápady. Jinak by si taky vybrali jinou agenturu, nebo krabicové řešení. Tvůj úkol bude, abys jim byl na úplném začátku upřímným partnerem. A pomohl jim zajistit, aby jejich vysněná aplikace skutečně splnila účel, který si vysnili. Ať už je to konkrétní ziskovost nebo jiná metrika.

Těší mě, já jsem Ondra

Měl jsem tehdy za sebou pár softwarových projektů v pozici product ownera, spolupracoval jsem s desítkami dodavatelů z různých odvětví a snažil se je nasměrovat ke společnému cíli. A najednou jsem potkal Libora a bylo mi jasné, že se mám ještě hodně co učit. Je to už víc než tři roky, kdy slovo dalo slovo a já jsem začal dělat na projektu pro GoPay. Bylo fajn, že jsem mohl využít svoje znalosti účetnictví, ekonomie nebo třeba základy programování v JAVA. Dokonce bych řekl, že alespoň základní znalosti IT světa jsou nutný.

Začátky pro mne byly těžký. Myslel jsem si, že mám docela dobrý mluvený i psaný projev. V té druhé věci jsem se trochu spletl. Business analýza je totiž především psaní zadávací dokumentace. Popisuješ složité věci tak, aby je pochopil každý. Strávili jsme s Liborem desítky a stovky hodin nad revizemi textů, než se mi podařilo vybrousit styl, aby byl dostatečně obecný a zároveň pochopitelný. UML diagramy pomohly. Ale pořád je prostor to zlepšovat. Pokud nastoupíš do týmu, tak oplatím Liborovi službu a revizi ti budu dělat já. A tak nějak v hloubi duše doufám, že jsi amatérský spisovatel nebo novinář, protože máš skoro vyhráno.

Business analyst
3+ roky v Argu / 6+ let zkušeností product ownera a business analýzy

7-color.jpg

Nejdůležitější projekty v Argu:

  • GoPay 3. Generace. Online identifikace fyzických a právnických osob, Automatizovaný proces onboardingu nových žadatelů o platební bránu

  • 3D prohlížečka pro MawisPhoto (HRDLIČKA spol. s r.o.), software pro geodézii

  • Surfey, dotazníkový systém pro sběr zpětné vazby

Kdo jsme

Jsme vývojářská firma a pevný jádro tvoří kolem dvaceti lidí - většinou vývojáři, několik UXáků, po dvou analyticích a projekťácích a Šárka jako office manažerka. A nakonec dva kapitáni Libor s Milanem. Sem tam situace vyžaduje, abychom do konkrétního projektu nabrali další posily z partnerských agentur, takže potkáš nové lidi a je tak prostor něco se navzájem naučit.

Největší škola je pro mne ale práce pro zahraniční klienty, které k nám přivede John - většinou z Anglie a USA. Většinou jde o menší a střední firmy s agilnějším přístupem a neuvěřitelným zápalem pro jejich business. Pokusil bych se Ti popsat, v čem je taková práce jiná, ale chtělo by to tak tři hodiny u piva. To hlavní je, že západní klienti dokáží jasně představit svoje obchodní cíle a strategie, ty po nich nemusíš nějak složitě pátrat jako při práci v korporátu.

Tvůj tým

V předchozí práci jsem v jednu chvíli mapoval technologické firmy v jihočeském kraji. Zjistil jsem si o nich, co se dalo, s pár nejlepšími jsem se setkal. Hledal jsem tehdy partnery pro svůj mezinárodní projekt, kde měli přednášet různí vizionáři a podnikatelé z regionu. A tehdy mne Argo doslova uchvátilo. Od první chvíle jasně vyložené karty na stůl, srozumitelně komunikované cíle, už od prvního rozhovoru byla cítit strategie, promyšlenost a přátelskost. V takovém duchu se snažíme vést každou naší komunikaci.

Za analytiky jsem u nás jen já a Libor Homolka, tuhle práci ale zvládá i kapitán. A jsem za to rád, protože se stará o nové obchodní příležitosti a skvěle připravuje podklady právě pro analýzu a připraví zákazníka na náš proces vývoje. To je důležitý, protože dostaneš klienta, který chápe, co všechno mu dobrá zadávací dokumentace přinese. Nejde jen o to, že se může zákazník včas ozvat, že něco není podle jeho představ. Jde taky o to, že ulehčíš práci všem, kteří budou pracovat po tobě a umožníš jim soustředit se na opravdový mistrovství v jejich oboru. V zadávačce nejčastěji používáme use cases, popisy entit a funkcionalit, občas user stories a nějaké základní UML diagramy (pokud víš, o čem mluvím, máš plus).

Často mají noví zákazníci přesně definovaný rozpočet, což znamená potřebu detailně určit rozsah projektu právě pomocí dokumentace. Kvůli Tvojí práci budeme vždycky vědět, jestli už děláme na něčem nad rámec. Analytik je tak vždycky tak trochu jednou nohou v businessu a nějaká ta schůzka korporátníky by Ti neměla vadit. Pokud jsi při práci upustil uzdu fantazii a popsal nějakou věc složitěji než bylo nutné, tak to mohlo stát Argo pěkný ranec peněz. A pokud jsi naopak nedokázal popsat funkcionalitu tak, aby splnila zákazníkovy potřeby ... To je snad ještě horší.

Na čem děláme

U nás je v podstatě neomezeně typů projektů, které tu potkáváme. “Klasická” agentura. V posledních době to byly například segmenty fintechu (GoPay), energetiky (E.ON), sportu (sociální síť Moyobo), geodézie (Hrdlička Group) nebo pojištění (Business Lease).

Pokud jsi fanoušek některých zmiňovaných značek, je reálná možnost se zapojit rovnou do projektů, část jich stále běží. Na začátek nejspíš dostaneš nějaký menší projekt, který bys mohl zpracovat úplně sám. Budeme Ti k ruce, probereme s tebou připomínky, uděláme revize... A tak pořád dokola, dokud to nebude vypadat k světu. Pokud již za sebou nemáš pár zadávacích dokumentací, tak počítej třeba s ročním zaučením, než se budeš cítit jistě.

Co budeš na pozici dělat

Kdybych Tě chtěl namotivovat v růstu na analytické pozici, tak Ti řeknu o guildech. To je taková skupina nejlepších, která rozhoduje jak se co bude dělat a jaké techniky budeme používat. V analytickém týmu jsme zatím dva a hodně zlepšování je teprve před námi. Takže doraž, ukaž co v Tobě je a když budeš dobrej, první místo v guildu je Tvoje. A co se týče vzdělání, nemáme tu jasně definovaný hranice. Konference nebo placený workshop čas od času není problém, podpoříme Tě ve studii angličtiny (časem bys to měl ideálně dotáhnout alespoň na C1) a když bude vůle a příležitost, vyšleme Tě do zahraničí na zkušenou jako předtím třeba Janyho na rok do Manily ke klientovi.

Je pravděpodobný, že úplně na začátku dostaneš práci na GoPay. Je to projekt, kde jsme museli na zelené louce postavit dokumentaci pro multi-streamový vývoj, s verzováním, propojující spoustu samostatných aplikací a prací více analytiků najedou. Je to dobrý místo, kde omrknout věci, které nejsou tak obvyklý. Pozornost by zasloužil i náš vznikající interní nástroj ERP —  tool pro naše manažery, který sbírá data z Jiry a Harvestu, ve kterém trackujeme náš odpracovaný čas. Doteď vznikal organicky a chtělo by to dodělat mu dokumentaci zpětně, ať se v tom časem neutopíme.

Co čekáme od tebe?

​I když to zní jako cliché, tak je důležitý, abys byl chytrej. Může se stát, že ze dna na den budeš muset proniknout do oboru, o kterém jsi dosud ani nevěděl, že existuje.

  • Zkušenost s návrhem či implementací software na straně zákazníka

  • Angličtina alespoň na úrovni B2

  • Skvělé komunikační schopnosti

  • Schopnost rychle pochopit a diskutovat složité businessové i technické procesy

  • Přirozená touha poznat jádro problému a najít to nejefektivnější řešení

  • Schopnost vytvářet srozumitelná a výstižná písemná zadání

Co nabízíme my

  • Kancelář na náměstí Českých Budějovic

  • Mac nebo PC podle libosti + periferie

  • Licence na software

  • Možnost práce na zahraničních projektech i přímo v zahraničí

  • 20 dní dovolenů + pár sickdayů

  • Volná pracovní doba (core hours, jinak vlastní nastavení)

  • Po zaučení ½ pracovního týdne můžeš být homeoffice, v pandemii neomezeně

  • Vlastní stůl nebo sharovací polohovací stůl

  • Opravdový klid na práci (nemáme 1 openspace, ale 3 kanceláře + konferenční místnost)

  • Kuchyňka s občerstvením (káva, čaj, ovoce, zelenina)

  • Ping pong a relax room (u nás se nerovná skladiště)

  • Telebudka

  • Knihovnu, do který si můžeš nechat cokoliv koupit

  • Firemní merch, nic creepy

  • Placené lekce angličtiny (2× týdně)

  • Budget na vzdělání

  • Víkendové teambuildingy

  • Výtah a kuřáckej balkónek

Ozvi se nám

bottom of page